Vybavení terária pro suchozemskou želvu

Autor: Veronika Cvejnová 10. květen 2021

Kvalitně vybavené terárium pro suchozemskou želvu je základem jejího chovu. Před pořízením želvy se proto nejprve důkladně připravte a vytvořte pro ni v teráriu takové podmínky, ve kterých se jí bude dobře žít.

V našem předchozím článku Jak na chov suchozemské želvy jsme vám představili všechny podmínky správného chovu suchozemské želvy. Nyní se zaměříme na vybavení terária a další náležitosti související s chovem želvy v teráriu.

Výběr vhodného terária je základ

Chov suchozemské želvy začíná výběrem vhodného terária. Terárium koupíte v chovatelských potřebách, ale při výběru je důležité uvědomit si, že se nejedná o doplněk v interiéru, ale o domov vaší želvičky. Při jeho zařizování je cílem vytvořit želvě vhodné a co nejpřirozenější podmínky.

Co vše je potřeba koupit do terária? 

Z chovatelský potřeb však neodejdete pouze s teráriem, ale připravte se na trochu větší nákup. Budete totiž potřebovat ještě substrát, osvětlení a další doplňky, jako jsou misky, úkryty či kamínky.

Jaký typ terária a jak velké?

Při výběru terária se můžete setkat se dvěma typy: Želví stůl, což je otevřené terárium, které budete obsluhovat z vrchu, nebo uzavřené s šoupacími dvířky, které obsluhujete zepředu. Pro chov jsou vhodné oba typy, záleží na vás, jaký vám bude vyhovovat více.

Nejčastěji používané materiály terária jsou plast, plech a sklo. Základem je řádné odvětrávání a cirkulace vzduchu. Pokud jste zvolili terárium s otevřeným vrchem, i tak by mělo mít na bocích síťku pro správnou cirkulaci. Větrání můžete zajistit také pomocí pruhu děrovaného hliníkového plechu na stropě terária, kterým navíc snadno protáhnete kabely od světel a lamp (v případě, že jste nezvolili Želví stůl s otevřeným vrchem).

Terárium neumísťujte na přímé slunce, ale ani ne do tmavého kouta. Želvy mají rády slunné prostory a dostatek světla. Položte jej na stabilní stolek či skříňku, aby se nepřevrátilo.

Dopřejte želvičce dostatek prostoru

Rozměry terária pro suchozemskou želvu nejsou přesně dané. Velmi ale závisí na tom, kolik želv budete v teráriu chovat. Pro jednu želvu je minimální rozměr terária 60 x 40 x 30 cm (d x š x v), pro pár potom 100 x 50 x 35 cm. 

Vždy ale záleží také na druhu želvy. Lepší je dopřát jí více prostoru nežli méně. Platí, že pokud želva doroste délky více než 30 cm, potřebuje větší prostor, alespoň 150 x 100 x 100 cm. Také je nutné počítat s dalším vybavením terária, které zabere mnoho místa.

Osvětlení má několik významů

Osvětlení má pro suchozemskou želvu několik důležitých významů. Je pro ni nejen zdrojem světla, ale také tepla a UV záření. Želvy pro své fungování potřebují dostatek slunečního svitu. V jižních zemích je až o stovky hodin slunečního světla více, ale v ČR máme sluníčka mnohem méně. Proto musíme světlo želvám dodat uměle. Ony si následně teplotu dokážou samy regulovat a měnit.

Do terária proto instalujte bodové světlo s výkonem 40 až 60 W, které vydává nejen světlo, ale i teplo. Dále by měla být součástí terária klasická žárovka pro denní světlo a lampa s ultrafialovým spektrem záření, kterou umístěte 15–20 cm nad povrch. UVA nebo UVB záření dodává želvám vitamín D a je prospěšné pro jejich růst. Samozřejmostí pak musí být prostor pro zchlazení želvy, tedy uměle vytvořený stín.

Skvělým tipem je automatický termostat či časovač svícení, který snadno a přesně řídí dobu svícení a teplotu v teráriu.

Podloží v teráriu kombinujte

Podloží neboli substrát v teráriu je základem. Je dobré zkombinovat dva druhy substrátu a vytvořit želvě kopcovitý terén. Použijte substrát z kokosových vláken, písek, hobliny nebo dřevěnou vlnu. 

Nejvhodnější je smísit písek v poměru 1:1 se zeminou, přičemž tento substrát pohlcuje vlhkost a želva se v něm může přehrabovat. Do zbylé části umístěte zmíněné hobliny, které tolik nepráší.

Jak často měnit substrát?

Substrát je nutné neustále kontrolovat. Doporučuji každé ráno zkontrolovat čistotu v teráriu, sesbírat trus po želvičce a zbytky potravy. Současně také vyměnit vodu a dát nové krmení. Občas je také třeba zkontrolovat vlhkost substrátu a udržovat ji. 

Pokud je substrát příliš suchý, zvlhčete kamínky umístěné v teráriu a substrát si již vodu pohltí sám. Komplexní výměna pak závisí na stavu substrátu. Každý majitel by si měl vytvořit nějaký vlastní interval. Někdo jej mění jednou ročně, někdo po půl roce. To závisí na míře a kvalitě pravidelné údržby podestýlky.

Další doplňky do terária pro suchozemskou želvu

V teráriu nesmí chybět mělká keramická miska s vodou. Pokud želvě vytvoříte jezírko, velmi ráda se vykoupe a osvěží. Pozor, aby bylo jezírko nebo miska s vodou dostatečně těžké, aby se s ním želva nepřevrátila a neutopila se. Dalším důležitým doplňkem jsou různé úkryty, protože želva se ráda schovává. Vyzdobte jí její domeček pařezy ze dřeva, větvemi, kameny, skalkami či ostrůvky. A na kousání jí do terária umístěte sépiovou kost, kterou bude ohryzávat.

Želvě také můžete za dobrého počasí poskytnout rozptýlení prostřednictvím výběhu. Stačí pořídit klícku nebo ohrádku, kterou umístíte na slunce (pozor, důležité je, aby měla k dispozici i stín). Ohrádku překryjte pletivem, aby vám želvu neodnesl dravec, a umístěte do ní misku s vodou a krmením.

Čím potěšit chuťové buňky želvy?

Suchozemská želva je výhradní vegetarián, můžete ji tedy krmit ovocem (např. jablky) nebo zeleninou – rajčata, hlávkový salát apod. Jednodušší je však zakoupit speciální krmivo pro suchozemské želvy, které má vyvážené složení a je pestré. 

Želva si dlouho zvyká na stravu, na druhou stranu se ráda vrací k dobrotám, které jí její majitel podával v minulosti. Důležité je také doplňovat vitamíny a minerály, např. v podobě skořápek.

Chov suchozemské želvy v teráriu není nijak náročný, na druhou stranu je důležité zajistit želvě veškeré potřebné podmínky pro spokojený život. Mnoho věcí zjistíte v průběhu chovu, na některé je však třeba se připravit hned od začátku. Pokud však budete vždy dělat vše pro spokojenost želvy, uvidíte, že u vás povede zdravý a spokojený život.

Autor: Veronika Cvejnová
Veronika Cvejnová Jsem textařka a zároveň obrovská milovnice psů, koní a vlastně všech zvířat na této planetě! A pokud existují čtyřnozí přátelé i na jiných planetách, moc ráda bych je také poznala. Nejlépe všechny! Svou vášeň v psaní jsem spojila se svým vystudovaným oborem - veterinární prevence, a skutečně se v této práci (zálibě) našla. Dělám tedy to, co mě baví, a tím je, kromě psaní, také procházkování s mou fenkou Suzie, jízda na koni a péče o něj, sport, cestování, čtení, sledování pohodových filmů a čas s rodinou a přáteli. Mým cílem je prožít zde naplněný život a nemyslet při tom jen na sebe.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků