Siamská kočka

Autor: Šárka Stará Jetelová 21. prosinec 2020

Vidíte-li kočku, která vám nápadně připomíná roztomilého Gremlina a k tomu vám její hlas evokuje bečení ovečky, pak se vám poštěstilo narazit na Siamku, či Orientálku.

Teta Snape, chovatel Martina Křemenová, Siamská kočka s černými odznaky

Tato temperamentní krátkosrstá kočka má svůj původ zřejmě v Thajsku a původ sahá až do 14. století, avšak do Evropy se dostaly tyto úžasné kočky až v 19. století, kdy byly poprvé i představeny na kočičí výstavě. V tom samém století byl popsán i jejich standard (tzn. jak má kočka vypadat, a co je považováno za chyby). Samozřejmě i toto plemeno se vyvíjí a dnešní fenotyp Siamky je naprosto odlišný, než tomu bylo v 19. století – nicméně to je naprosto přirozený vývoj každého šlechtěného plemene. Povolala jsem si na pomoc chovatelku těchto úžasných koček – Martinu Křemenovou, která chová toto plemeno více jak 10 let, což je celkem rarita, jelikož dlouholetých chovatelů tohoto skvělého plemene v ČR moc nenajdeme - bohužel. 

Jakou má Siamská kočka povahu?

Libuše Snape, Siamská kočka, chovatel Martina Křemenová, majitel Jarmila Riera

Siamka je prostě společenský typ. Pokud jste aktivní a rušná domácnost, tak vám naprosto jasně zapadne. Je to životní parťák, asistent a hýří temperamentem, který je zkrátka jedním z poznávacích znamení tohoto plemene. Jsou to velice inteligentní kočky – jakmile se něco naučí (což jim nedělá problém), pak už to nezapomenou. Velice rády se například nosí na ramenou svých lidských otroků, a jelikož jsou to mrštné kočky, pak si vás osedlají i v nejméně vhodných situacích. Tyto kočky jsou hravé, aktivní a mají rády společnost, proto určitě nezvládnou být samy, takže určitě potřebují nejen lidskou společnost, ale i zvířecí kamarády. Pokud Siamku naštvete, pak vám to dá jasně najevo a to hned. Doporučujeme se tomu tedy vyhnout, pokud nechcete mít například mokré kočičí sny. :-)

Jak má Siamka správně vypadat a v jakých barvách je chovaná?

Joshua Snape, čokoládový tečkovaný kocour Orientální kočky, chovatel Martina Křemenová

Měla by to být elegantní kočka – dlouhé nohy, atletická, svalnatá, a s dlouhým tenkým ocasem – do té poslední věty jsem chtěla napsat, že má vlastně vypadat jako správný chlap, ale pak jsem si to rychle rozmyslela. :-) Siamka by neměla být rozhodně tlustá, takže já osobně bych asi na výstavě neuspěla. :-) Průměrná váha kočky je 3-5 kg, u kocoura to může být 4-7 kg. Dominantou hlavy jsou bezesporu uši – já ty jejich plachťáky zkrátka miluju. Hlava je trojúhelníkového tvaru. Velice důležité jsou oči, Siamka musí mít pouze a jen modré oči, a čím sytější barva, tím lépe. A samozřejmě, ten jejich nos, ten se tedy taktéž nedá přehlédnout. Víte, co se říká – čím větší nos...:-)

Martino, jaký je rozdíl mezi Siamkou a Orientálkou? Lidé v tom občas mají zmatek.

Orientálka a Siamka jsou jedno plemeno, které se může navzájem křížit. Jde o barvu – Siamská kočka je pouze a jen s odznaky (colour point) a musí mít modré oko, žádná jiná barva není přípustná. Naproti tomu Orientální kočka má jakoukoliv jinou barvu srsti (od černé, přes čokoládovou, lilovou, po čistě bílou), ale musí mít oko zelené – a opět co nejsytější barvu. 

Proč bys někomu doporučila Siamku? Komu ano a komu ne?

Protože jsou to skvělé, inteligentní, až nadpozemské kočky. Hodí se určitě k dětem a do aktivní rodiny. Vychází se psy i jinými zvířaty. Potřebují kontakt a zábavu. Nemá ráda samotu a nudu – trápila by se a navíc by vám z bytu mohla vytvořit kůlničku na dříví, pokud by se nudila. Pokud chce někdo líného mazlíka, který s vámi bude non-stop ležet u televize, pak určitě nevybírat Siamku. 

Jak se mám správně o Siamku starat, Martino? 

Eve Snape, Orientální kočka v barvě černý bikolor, chovatel a majitel Martina Křemenová

Není to vůbec složité. Po fyzické stránce není třeba nic zásadního – o srst je víceméně nulová starost. Občas vyčistíte uši, ale to taky není nijak časté. Řekla bych, že po fyzické stránce je to bezúdržbové zvíře. Nejdůležitější je ovšem psychická stránka. Je třeba jí vytvořit aktivní domov a věnovat se jí, kdykoliv je to jen možné. Nenechávat doma dlouho samotnou. Jasně, chodíme do práce všichni, to je v pořádku, ale určitě by měla mít zvířecího parťáka a taktéž je třeba si s ní pokecat, pohrát a trošku ji „vyblbnout“, ať se hlavně nezačne nudit – to prostě nechcete.  

Za kolik si mohu toto plemeno pořídit?

V chovatelských stanicích se cena pohybuje okolo 13.000-15.000 CZK a kotě může odcházet jak kastrované, tak nekastrované. Každý chovatel si cenu určuje sám a stejně tak každý chovatel má své individuální požadavky. 

Siamská koťata ze stanice Snape, chovatel Martina Křemenová

Martino, moc děkuju za tvůj čas a cenné rady pro naše čtenáře – moc si toho vážíme. Doufám, že jste se dozvěděli spoustu nových a zajímavých informací. A pokud vás náš článek nakousl, že právě Siamku musíte nutně mít (což bych se ani nedivila – Siamky a Orientálky jsou úžasná stvoření), pak se budeme těšit na vaše fotky v naší sekci „Přátelé“. A nezapomínejte, pokud chcete opravdovou Siamku se všemi povahovými a exteriérovými rysy, pak jedině s PP a vybrat si tu správnou chovatelskou stanici, která chová v souladu s chovatelským řádem, zákony ČR a myslí hlavně na ty kočky a jejich zdraví v první řadě – a to neplatí jen o tomto plemeni, ale o všech plemenech. 

Autor: Šárka Stará Jetelová
Šárka Stará Jetelová Jsem milovnice a chovatelka koček s PP, a proto můžete číst články,psané mou rukou, právě o kočkách. Kočky naprosto pohltily můj život již od útlého dětství a já doufám, že na světě žije takových bláznů více. Jak řekl Charles Dickens: " Co může být větší dar, než je láska vaší kočky"...plně s ním souhlasím. Přeji vám příjemné čtení
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků