Proč se pes počůrává?

Autor: Kamila Mertlová 14. prosinec 2020

Někdy nás naši psí kamarádi dokážou zaskočit neobvyklým chováním, které však pramení z jejich přirozenosti, momentálního psychického rozpoložení anebo fyzické kondice. Jedním z těchto mimořádných projevů chování může být i potřeba čůrat v situacích, kdy bychom to nejméně očekávali a kdy by to bylo žádoucí.

Pes je od přírody čistotný tvor

Nemá tedy tendence znečisťovat svévolně svůj příbytek výkaly. Chováme-li jej ale v bytě, kde čeká celý den na to, až se vrátíme domů a vyvenčíme ho, nemůžeme se divit, že občas jeho močový měchýř nevydrží a připraví nám nemilé překvapení v podobě loužičky. Zejména malým štěňátkům je potřeba dopřát pravidelně možnost vyvenčení. Rozhodně je netrestejte za to, pokud vás někdy přivítají loužičkou, na kterou už dávno zapomněla. Schválně to nedělají. 

Jaké to je počůrat se radostí? 

Pokud například odjedete na delší dobu pryč a psa dáte na hlídání třeba do psího hotelu, může se stát, že po vašem návratu vás radostí počůrá. Některý pes je schopen se počůrat například i při příchodu neznámých lidí do bytu. To je naopak spojeno s projevem podřízenosti a týká se to opět spíše štěňat. Přibližně do půl roku věku by to mělo vymizet. Buďte trpěliví a zapomeňte na obvyklé máchání čenichu v loužičce. Tím byste psa pouze dostali do stresu.

Proč se ale počůrávají odrostlejší psi? 

Svůj díl viny na tom může mít i psychika a snaha na sebe upozornit. Jestliže má pes pocit, že se mu nedostává pozornosti anebo není páníček při své výchově naopak dostatečně důsledný, bude si dělat, co chce. A mezi to patří i značkování vlastního teritoria po odchodu chovatele z bytu. Když se pes vyčůrá například do postele, i přestože je pravidelně venčen, je potřeba jej toto chování odnaučit. Cestou ale není trestání, to si totiž se svým chováním nespojí. Ideální je, pokud jej přistihnete přímo při činu. Komentujte jeho chování například výstražným „fuj“, které vyslovíte tak, že již z vašeho hlasu bude patrné, že to, co udělal, není přijatelné. 

Vsaďte na pozitivní motivaci

Pokud pes udělá loužičku při venčení, tedy v žádoucí situaci, pochvalte jej. Připravte si i zásobu pamlsků, kterými jeho chování odměníte a komentujte vyčůrání pochvalným hlasovým projevem. Pes totiž trestům příliš nerozumí a mylně si je vysvětluje jako díl pozornosti, který postrádá. 

Starý pes vyžaduje toleranci

Někteří starší psi moč jednoduše neudrží. V tom případě je na místě kontrola u veterináře a případná léčba některých chorob ledvin či močového měchýře. V tomto případě je důležité monitorovat období, ve kterém se pes začal počůrávat. Vhodné je také sledovat, jak se pes při močení chová. Jestliže je na něm na první pohled poznat, že mu tato činnost příliš potěšení nepřináší, na nic nečekejte a zasáhněte včas. 

Autor: Kamila Mertlová
Kamila Mertlová Jsem především milovnicí psů a koček. Udivují mě svojí rozdílností, ale i společnými rysy, díky kterým se i přes rozdílnou "mluvu" dokážou vždy spojit proti svým lidským chovatelům:) Ať dělám, co dělám, aktuální dvojka našeho psího chlapáka a něžné kočičky je vždy o krok napřed a vymýšlí kejkle, ze kterých je paf i naše ukecaná andulka.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků