Česká nejoblíbenější psí jména pro fenky i psy

Autor: Michaela Kuralová 23. listopad 2020

„Cibulko, Limeto, k noze!“ Česká jména pro psy i fenky jsou čím dál tím oblíbenější. Pořizujete si štěně a hledáte inspiraci? Jak vybrat ideální jméno pro svého psa a na co si dát při výběru pozor?

Zdroj: https://unsplash.com/photos/NxCUU0lujD8  

S pořízením nového mazlíčka do domácnosti přichází obávané dilema. Jak mu vlastně budeme říkat? Rozhodnutí nezlehčuje fakt, že výběr jména s Vámi zůstává řadu let a může ovlivnit i samotný výcvik psa. Jak mezi nepřeberným množstvím přezdívek a jmen máte vybrat to pravé?

Jak jméno vybrat? 

Věděli jste, že existuje online psí kalendář jmen. Najdete v něm všechny možné varianty používaných oslovení psů i fenek a s tím pořádnou dávku inspirace. Pokud vám žádné jméno nepadne do oka, nevadí! Můžete si vymyslet své vlastní. Zkuste jména nakombinovat a spojit. Váš pejsek tak dostane originální jméno, které jen tak nikdo nemá. Nebojte se zapojit fantazii, zohlednit barvu, rasu, vzhled, či povahové rysy psa. 

Jméno pro psy s PP (Průkazem Původu)

Pokud jste si pořídili čistokrevného psa s PP, původní majitel vám nařídí, aby jeho jméno začínalo na konkrétní počáteční písmeno. Proč? Počáteční písmeno značí o kolikátý vrh fenky (nebo chovné stanice) se jedná

Nezoufejte, pokud na dané písmeno nenajdete žádné jméno, která by se vám líbilo. Jde v podstatě o papírovou záležitost a vy svému mazlíčkovi můžete řikat, jak jen budete chtít, přestože to v papírech bude třeba Zikmund. 

Pokud jste si domů přivezli psa bez PP, máte svobodu rozhodování větší. 

Jak se budeme asi jmenovat?

Na co si ale dát při výběru jména pozor?

Jméno by nemělo být příliš dlouhé. Obecně se doporučuje vybírat maximálně dvouslabičné jméno. Oslovení mazlíčka také nemá znít jako příkaz a mělo by se dát dobře vyslovovit. Nemělo by být ani podobné výrazům, které používáte často, jako jsou jména jiných členů rodiny nebo povely. Pes by mohl být zmatený a přestat na jméno slyšet.

Vyhněte se také nejčastěji používaným oslovením, ať se nestane, že váš Honzík v parku vezme roha a poběží k nějaké mamince. A především, jméno během života psa neměňte. Představa si, že někdo změní jméno nám, by se nám také nelíbila. Jak dlouho by si trvalo si na nové jméno zvykat? 

Troška inspirace na závěr

Kterýpak z nás je Flíček?

Čím dál oblíbenější je oslovovat svého čtyřnohého kamaráda po jídle. Ano, po jídle. Vždyť láska prochází žaludkem. A tak se klidně může stát, že kolemjdoucího uslyšíte zvolat: Arašído, Vanilko, Cibulko, Limetko, Karamelko, Zmrzko... Má to jen jeden háček, než takhle dlouhé jméno vyslovíte, pes už bude na druhé straně ulice, né-li Planety. 

Taková oslovení zněla nejspíš moc roztomile, a tak se do toho vložil muž a vymyslel taková oslovení jako je: Whisky, Brandy, Pivo.

Pokud jste vy nebo vaše děti spíš pohádkový typ, můžete svého psa pojmenovat podle podle postav vašich oblíbených kreslených pohádek: Štaflík a Špagetka, Pat a Mat, Maxipes Fík, (Méďa) Béďa, Amálka, Žofka, (Míša) Kulička, Paleček, Ťapka nebo Flíček ze 101 dalmatinů. Nebo třeba i Bob a Bobek, Cipísek, Rumcajs. Fantazii se meze nekladou. 

 

Typická česká jména pro fenky: Růženka, Žofka, Amálka, Leontýnka, Kulička, Majka, Dášenka...

Česká jména pro psy: Bobík, Lůďa, Bobeš, Bárt, Bertík, Fousek, Tesák, Šéf, Piškot, Flíček, Punťa, Rek, Azor, Alík...

Tak co, vybrali jste? :) Napište nám a pochlubte se, jak se jmenuje Váš pes nebo fenka. Moc nás to zajímá. Přejeme Vám při výběru jména spoustu zábavy a ještě více při samotném výcviku nového člena rodiny.

Autor: Michaela Kuralová
Michaela Kuralová Ahoj, já jsem Banny a mým posláním je šířit pozitivní energii slovem i písmem. Mimo to, jsem milující paničkou jedné chlupaté hyperaktivní border kolie zvané Nessie. Zvířata miluju všechna už od dětství, a to natolik, že jsem se v minulosti rozhodla pro petsitting v cizině a strávila tak nejlepších 8 měsíců na cestách téměř bez peněz. Pokud tě baví moje psaní, mrkni na můj instragram a prožívej naše dobrodružství s námi. @SupertrampBanny a Nesie
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků