Můj pes jí mrkev - stává se z něj vegetarián?

Autor: Matouš Barel 28. říjen 2020

Mohou psi jíst mrkev? A jestliže pro ně není nebezpečná, je pro ně prospěšná? Jsou nějaká pro a proti, co se týče krmení psa mrkví a jinou zeleninou?

Je všeobecně známé, že některé druhy ovoce a zeleniny nejsou pro psy vhodné, mnohé z nich jsou pro psí organismus dokonce toxické.

Patří k nim zejména:

  • cibule
  • česnek
  • pórek
  • syrové brambory
  • nezralá rajčata
  • avokádo

Jak je to ale s mrkví? Stručná odpověď na úvodní otázku – ne, pojídáním mrkve se ze psa vegetarián nestane a také ani v nejmenším není tato kořenová zelenina pro psa nebezpečná. Právě naopak, stejně jako pro lidský organismus, i pro ten psí je mrkev velmi prospěšná.

Benefity, které plynou z jedení mrkve lze rozdělit do několika skupin. Prvním pozitivem je určitě skutečnost, že se jedná o nízkokalorický zdroj potravy, navíc s vysokým podílem vlákniny. Jasná volba číslo jedna pro čtyřnohé, věčně hladové odpadkové koše. A samozřejmě nejen pro ně, protože dobré trávení je základem spokojenosti. Dobrým nápadem je také zařazení mrkve jako zdravé alternativy k pamlskům.

Druhá oblast pozitivních účinků souvisí s obsahem vitamínů, enzymů a minerálů. Díky konzumaci mrkve se vašemu psovi do organismu dostane významná dávka draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a vitamínů A, B, C, D, E a K. Navíc je mrkev ještě bohatá na lykopen a lutein – což jsou zásadní fytonutrienty chránící oči před poškozením volnými radikály a UVB zářením. Z výše zmíněných je třeba zdůraznit, s ohledem na obsažené množství v této zelenině, především roli vitamínu A (resp. v případě mrkve provitamínu A, tedy β-karotenu), u kterého klinické studie prokázaly důležitost pro růst kostí, reprodukční proces, buněčnou diferenciaci a správnou funkci imunitního systému. A samozřejmě nelze opomenout to, co už říkávaly naše babičky, a sice že je mrkev dobrá na oči, tedy že je výborným prostředkem pro udržení zdravých očí a ostrého zraku.

Poslední oblastí, ve které mrkev pomáhá v péči o zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda, je péče o chrup. Také jste si zjistili, jak správně vašemu pejskovi čistit zuby, všechno jste si připravili, nastudovali, postupovali podle všech návodů, které jste našli, ale ta chlupatá bestie prostě nechce spolupracovat, ať se snažíte sebevíc? Někteří psi si prostě na zuby nenechají sáhnout, i kdybyste se samou snahou rozkrájeli. Pro tyto případy, a samozřejmě nejen pro ně, je mrkev pravým požehnáním, protože pomůže přirozeným způsobem zuby mechanicky vyčistit a bojovat proti usazování zubního plaku.

Názory na to, zda dávat psům mrkev syrovou, vařenou, či lehce povařenou v páře, se různí. Optimální je střídat všechny možnosti, každý typ úpravy má své výhody a navíc se mrkvička chlupáčovi neomrzí. Vhodné je též přizpůsobit servírování velikosti vašeho gurmána s vytříbenou chutí. Zatímco větší plemena si hravě poradí s celou mrkví, pro ta menší ve vhodné ji nakrájet na menší kousky nebo plátky.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků