Velrybí oči u psů? Vysvětlíme, co to znamená!

Autor: Matouš Barel 24. říjen 2020

I když zní termín velrybí oči ve spojení se psem trochu legračně, obvykle se jedná o známku stresu a strachu, ovšem v některých situacích mohou naopak vyjadřovat i hravost. Jak tyto signály rozeznat, co se nám tím snaží pejsek říct a co s tím dělat?

Psi komunikují velmi jemnou řečí celého svého těla, aby nám sdělili, jak se cítí. Často opomíjeným, avšak velmi vypovídajícím signálem jsou tzv. velrybí oči. Když se pes cítí vyděšený nebo ohrožený, jeho oči se rozšíří a ukáže se tak i bělmo (neboli skléra). Jedná se v podstatě o podobnou reakci, kterou kterou lze pozorovat i u lidí - pokud se vyděsí nebo mají strach, ztuhnou a vytřeští oči. Stejně tak pokud pes ukáže v očích bělmo, můžete rovněž zpozorovat tenzi v jeho obličeji a sevřenou tlamu.

V jaké situaci můžeme u psů vidět velrybí oči?

V zásadě vždy, když je situace pro psa stresující. Samozřejmě typickým příkladem je třeba to, když se na psa rozzlobíte a budete na něj křičet.

Mohou se ale objevit i při zdánlivě běžných příležitostech jako je nacvičování nového úkolu nebo povelu.

Pokud při učení něčeho nového pospícháte, pes se může cítit zmatený nebo vystrašený. Pokud tedy při lekci zpozorujete u pejska bělmo v očích, je to signál pro sebereflexi a bude třeba zapátrat, co jsme udělali špatně, a co našeho psa vystrašilo, nebo znejistělo.

Často lze tuto stresovou reakci pozorovat například při kartáčování, stříhání drápků apod. Možná psovi nejdříve zkuste kleštičky na drápky jen ukázat, několikrát je stisknout, pak se jimi dotknout drápků a zkusit jeden zastřihnout. Při každé situaci, která je pro psa nová, obzvláště pokud se jedná o štěně, je nutné postupovat pomalu, s ohledem na pocity psa a maximálně se mu přizpůsobit.

Další typickou situací je moment, kdy bude pejska objímat cizí člověk. Spousta psů nemá objímání a těsné držení vůbec ráda. Pokud totiž mají pocit, že nemají možnost úniku, mohou zpanikařit a jednat zkratkovitě - takže třeba i kousnout.

 

Velrybí oči u psů rozhodně nejsou jen negativním signálem

Aby celá věc nebyla příliš jednoduchá, je třeba zmínit, že ne všechny velrybí oči u psů jsou stejné, a ne všechny velrybí oči jsou negativním signálem. Někteří psi dokážou vyjadřovat rozpustilou radost tím, že budou koulet očima, nebo je budou vesele třeštit.

Jak tedy rozeznat ty stresové od těch ostatních? Sledujte celé tělo psa a vnímejte jeho řeč v kontextu toho, co se děje.

Hrajete si na honěnou, váš pes se zastaví a dívá se na vás, aniž by zdvihnul hlavu tak, že vidíte i bělmo jeho očí, jeho tělo je naprosto uvolněné a jemně se vlní, tlamu má otevřenou a téměř máte pocit, že se směje? Tak tento pes si chce hrát, rozhodně nemá strach.

A nyní z jiného soudku. Představte si situaci, kdy vám váš miláček slupne ze stolu snídani, zatímco vy jste si na chvíli odběhli do vedlejší místnosti přečíst emaily. Po návratu se samozřejmě naštvete, začnete mu nadávat a v jeho očích se ukáže bělmo. Teď je zcela jasné, že se bojí. Zde je ale na místě podotknut, že trestat psa za špatné chování pouze zvýší jeho obavy a strach, ale rozhodně ho to nic neodnaučí. V podstatě jej budete jen trestat za své chyby, důležité je namísto trestu trpělivě vychovávat.

Vztah založený na strachu stojí na hliněných nohou, ale ten, který je založen na důvěře bývá pevnější než skála.

Další tipy, jak dešifrovat velrybí oči

Stále si nejste jisti, zda jsou právě tyto velrybí oči výrazem strachu nebo hry? Zde je několik dalších doprovodných znaků, které říkají, že pejsek má strach:

  • Strnulé napjaté tělo
  • Uši vytočené ven do strany, směřující vzad
  • Zavřená tlama
  • Olizování rtů nebo vyplazování jazyka
  • Pohled směřující stranou
  • Pes se schovává nebo jde pryč
  • Upřený pohled přímý i nepřímý

Jak se chovat, když se pes dívá velrybíma očima?

Pokud máte pocit, že u psa vidíte velrybí oči, zpozorněte. Přestaňte dělat, co právě děláte, zhodnoťte situaci a odveďte pozornost psa k nějaké jiné činnosti, čímž mu umožníte uvolnit stres.

Pokud pes hledí velrybím pohledem na dítě, řekněte dítěti, aby okamžitě přestalo s tím, co dělá a odveďte pozornost psa k jiné činnosti, například k jeho oblíbené hře a počkejte, dokud se pejsek opět neuklidní. Z této situace pak odvoďte logické závěry pro eventuální změny chování v budoucnosti, které pomohou psa udržet v klidu a jistotě.

Naučit se číst řeč psího těla je zásadní pro to, abychom jim mohli pomoci v situacích, kdy se cítí ve stresu, úzkostně nebo jinak nepříjemně. Čím lépe se budeme orientovat v tom, co se nám snaží náš čtyřnohý kamarád říct, tím pevnější pouto mezi námi bude.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků