Vůdcem psí smečky snadno a rychle aneb jak na domácnost s více psy

Autor: Matouš Barel 29. říjen 2020

„Čím více, tím lépe“ je jedno z klasických přísloví, které lze uplatnit takřka na vše, psy nevyjímaje. Jednoduše řečeno – více psů, více radosti, ale jak na to, aby namísto radosti nepřibyly starosti?

Společné soužití více psů v jedné domácnosti může být jak procházka růžovým sadem, tak i zkušenost neuvěřitelně náročná a někdy i nebezpečná. Rozdíl je většinou v tom, nakolik je majitel takové psí smečky zkušený, tedy jak dobře se ve psech vyzná a jak dobrým vůdcem své smečky tedy bude.

Ve funkční smečce má každý pes své místo, zná svou rutinu a vše funguje hladce, jako dobře naolejované pendlovky. Ovšem pokud majiteli chybějí zkušenosti, nic není jisté a tam, kde není nic jisté, nastupuje stres. Stres a úzkost jsou jako požár a mají tendenci se rychle šířit, takže i jeden úzkostný pes může vystresovat nejen celou smečku, ale také dokonce i jejího majitele. Co tedy dělat, aby se takovéto situaci předešlo? Velmi dobré je zaměřit se na klíčové události dne, které většinou představují krmení, odměny, venčení, hračky, vítání a spaní.

1. Krmení

Krmení vždy představuje emočně vypjatou situaci a čas společného krmení může u psů vyvolávat pocity strachu a úzkosti, ve vyhrocených situací může dojít až k potyčkám. Pro hladké zvládnutí této situace je dobré postupovat tak, že každý pes bude mít své stejné místo, na kterém bude krmený. Nejstarší a nejzkušenější pes ve skupině, tedy ten, který je nejlépe obeznámen s rutinou, dostává jídlo jako první a dle tohoto klíče se postupuje dále. To umožní nejmladším členům pochopit jejich místo ve smečce.

Vždy nejprve vyslovte jméno psa, a teprve pak před něj postavte na zem misku s krmivem. Často se stává, že mladé a nevycválané štěně se bude chtít protlačit na přední místo, takže tento postup představuje i dobrý výchovný moment jak pro něj, tak i pro ostatní psy, kteří mají být nakrmeni před ním. Nejlépe se učí na příkladech a nikdy bychom neměli podceňovat, jak dobře se psi učí od sebe navzájem, a to jak dobré návyky, tak bohužel i ty špatné.

2. Odměny

Odměňování pamlsky představují výbornou možnost nácviku toho, aby psi počkali při krmení na dobu, kdy na ně přijde řada. Důležité je nejdříve učit každého psa zvlášť, aby si přišel vzít pamlsek, když uslyší volat své jméno. Pak postupně rozšiřovat skupinku o dalšího psa a vždy nejdříve nabízet pamlsek tomu nejstaršímu, samozřejmě opět po zavolání jeho jména.

Před tím, než pes dostane pamlsek, dejte mu příkaz, aby si sednul. Stejné je to i u větší skupiny, vydáte příkaz k sednutí všem současně, pak voláte psy jednoho po druhém jejich jmény a odměňujete pamlskem. Každý pes musí trpělivě počkat do doby, než uslyší své jméno.

3. Venčení

Snad ani neexistuje pes, který by nemiloval procházky a je tedy pochopitelné, že už i přípravy na procházku vzbuzují u našich čtyřnohých kamarádů pořádný nával vzrušení a očekávání. Vyrazit do parku nebo do přírody je mnohdy ten nejlepší a dlouho očekávaný zážitek za celý den. Tato situace ale může vyvolávat i pocity úzkosti a napětí vedoucí ke štěkání, pošťuchování, přetlačování, útěkům a dokonce i potyčkám.

Psi citlivě reagují na lidskou energii, základem úspěchu klidného odchodu z domu nebo nástupu do auta je udržet své vlastní emoce na uzdě. Být klidný už při nasazování obojků a vodítek, nestresovat, chodit klidně. Vyskytne-li se problém a některého z chlupáčů situace přemůže, je potřeba jej vzít stranou, snažit se jej uklidnit a pracovat na tom, aby pochopil, že na procházku se půjde až v okamžiku, kdy bude klidný. Jemně, klidně, s citem, ale důsledně.

4. Hračky a hry

Hra je přirozená součást života každého psa, ale i tak na první pohled nevinná aktivita se může lehce vymknout kontrole. Příčin může být celá řada.

Někdo se nechce dělit o svou milovanou hračku, jiný pes má zase tendenci hrát si trochu drsněji, než je obvyklé, další se nechá lehce unést a ztratí hlavu.

Klíčem pro zvládnutí situace, je mít svou psí skupinu stále pod kontrolou a zasáhnout v pravý čas, tedy ještě před tím, než by se situace mohla vyhrotit. Velmi dobře fungují tři základní triky, a to přestávka ve hře, přerušení hry krátkým tréninkem a také (po vzoru Blanických rytířů - velikána českého divadla Járy Cimrmana) výměna psů, kdy jednoduše prohodíme psy, aby si hráli každý s někým jiným.

5. Vítání po příchodu

Přivítání po dlouhém čekání na návrat majitele je pro psy vždy emočně vypjaté. I ti nejposlušnější se mohou nechat unést situací a vše se může lehce zvrhnout ve vzájemné pošťuchování a odstrkávání, protože každý chce být tím prvním, kdo se přivítá. Někdy může situace přerůst až ve skutečnou potyčku.

Řešení je obdobné jako u ostatních podobných situací, tedy jde v první řadě o to zachovat klid. Je pochopitelné, že se na své chlupaté miláčky těšíte stejně tak, jako oni na vás, ale zásadní je vždy v této situaci dodržovat pravidla. Pokud zůstane klidný majitel, budou klidnější i jeho psi a nenaruší se zavedená rutina. Zároveň tento postup pomůže i s vítáním návštěv, které budou probíhat podle podobného scénáře a nezvrhnou se v situaci, kdy se klubko neřízených chlupatých střel bezhlavě vrhne nadšeně vítat nebohé příchozí a přitom se ještě stihne navzájem pošťuchovat a prát a absolutně nebude reagovat na žádný povel. Samozřejmostí je také výcvik poslušnosti a nácvik zvládání podobných situací, aby psi přesně věděli, co mají dělat.

6. Spaní

Důkladný a klidný spánek je základ, spánkově deprimované zvíře jedná zkratkovitě a nevrle. Základním pravidlem je poskytnout psům dostatek míst, kde by mohli odpočívat společně, ale musí mít též možnost být dál od ostatních, o samotě a nerušeni. Každý potřebuje čas od času chvíli jen sám pro sebe.   

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků