Můj pes prospí celý den – je to normální?

Autor: Matouš Barel 14. říjen 2020

Také jste měli občas pocit, že váš pes snad prospí celý den? A kolik hodin denně vlastně psi normálně spí? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

Zdroj: Shutterstock.com

Nejdříve ze všeho je potřeba říct, že psi umí spát tolik, kolik chtějí. Ruku na srdce, kdo by jim tuto pozoruhodnou vlastnost alespoň trochu nezáviděl. Navíc je pro psy úplně normální strávit většinu dne spánkem a pokud se navíc kolem neděje nic zajímavého, proč nestrávit čas příjemným pochrupováním, třeba na oblíbeném kanapi nebo v zakázané posteli?

Psi spí od přírody více než my

Pokud bychom porovnali lidský a psí spánek, mohlo by se skutečně zdát, že naši mazlíčci vlastně prospí celý den a jen v přestávkách mezi ranním, odpoledním, večerním a nočním šlofíkem zvládnou vše ostatní. Psi skutečně běžně prospí mezi 12 až 14 hodinami každý den a množství spánku hodně záleží na věku psa, rase a množství fyzické aktivity.

Některé rasy jsou náruživější spáči, než jiné - například francouzský nebo anglický buldok si opravdu rád dobře pohoví a pospí, zatímco pracovní psi budou logicky spát mnohem méně. Dalším důležitým faktorem je samozřejmě věk - štěňata obvykle prospí až 16 – 18 hodin denně, podobně jsou na tom i starší psi. Zatímco u štěňat je důvodem růst a vývoj, který spotřebuje velké množství energie, staří psi bývají často daleko méně aktivní, nebo je pro ně například pohyb bolestivý, třeba z důvodu problémů s klouby nebo kvůli artritidě.

Nástrahy dobrého bydla

Tak jako u lidí, i u psů hraje důležitou roli životní styl. Na rozdíl od svých divokých bratranců, naši domácí psi nemusí trávit čas sháněním potravy, nemusí být na pozoru před predátory, nehledají si místo ke spaní, nebojují o partnery, místo ve smečce, o život, prostě jsou ušetření velkého množství stresu a stimulů, které by je nutily být více aktivními.

I když je super mít vlastní teplý pelíšek a plnou misku bez jakékoli námahy, odvrácenou stranou může být také to, že pejsek bude spát víc, protože nemá jednoduše nic jiného na práci. Samozřejmě je to lepší, než kdyby začal z nudy s neplánovanými stavebními úpravami bytu, realizoval odvážné architektonické vize s vybavením domácnosti, nebo prostě jen dal za vyučenou otravnému oblečení svých majitelů, případně se dobře bavil se zásobami toaletního papíru. V tomto případě je řešení velmi jednoduché, stačí zabezpečit, aby měl znuděný chlupáč dostatečné množství jak fyzické, tak i duševní aktivity.

Spánek jako ukazatel zdraví

Zvýšenou spavost psa mohou zapříčinit i zdravotní důvody, jako jsou hormonální nerovnováha a snížená funkce štítné žlázy. I jakákoliv jiná skrytá porucha metabolismu, jež je zátěží pro organismus psa, se může projevovat jako pokles energie. V neposlední řadě mohou být příčinou i jiné vážné zdravotní komplikace, případně též nádorové onemocnění. Je velmi těžké jednoduše říct, zda je za zvýšeným množstvím spánku vašeho pejska nějaký zdravotní problém. Obecně řečeno, pokud máte pocit, že váš pes spí přespříliš, pátrejte po různých signálech, které napovídají, že něco není úplně v pořádku. Pokud můžete vyloučit normální běžné faktory jako věk, pátrejte po dalších symptomech. Například zda není tak aktivní, jak býval, jeho příjem potravy se nesnížil, ale přesto přibírá na váze apod. V případě, že si nejste jisti důvody nadměrného počtu prospaných hodin, raději zamiřte k veterináři na prohlídku.

Může být pes také nevyspalý?

Někdy se samozřejmě stane, že se pes nevyspí dostatečně. Příčinou mohou být jak zdravotní faktory, především problémy s nadváhou, která ztěžuje dýchání, nebo onemocnění spojená s dýchacími obtížemi, které mohou vést ke chronické únavě a nedostatku energie. Další příčinou, díky které pes může spát nedostatečně, je vyšší věk spojený se senilitou. Režim pejska může být v tomto případě totiž zcela obrácený a v noci spí méně, protože se zmateně toulají po domácnosti. Psi si tak přes den jen kompenzují, co v noci nenaspali.

Mají psi sny?

Výzkumy prokázaly, že psi prochází fázemi bdělosti, rychlého pohybu očí ve spánku (REM fáze) a fází hlubokého spánku. Během REM fáze se psovi s největší pravděpodobností zdají sny a vy dokonce můžete pozorovat, jak na ně reaguje. Škubne sebou, zahrabe nohama, nebo dokonce hlasitě zakňučí. Pozorovat, jak váš pes spí, může být jak roztomilé, tak neskutečně legrační – každopádně, když se to stane, budete rádi, že jste vzhůru a můžete to vidět. Ačkoliv to tedy tak na první pohled nevypadá, ukazuje se, že psi spí ve skutečnosti velmi podobně jako my lidé.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků