Udržujte stolici svého psa zdravou

Autor: Matouš Barel 25. říjen 2020

Nyní, když jž jste se dozvěděli, jak prozkoumat stolici svého psa a na co si dát pozor, přišel čas si pohovořit o přístupu, který by měl maximálně přispět k udržení jeho zdravé stolice.

Bohužel neexistuje jeden univerzální přístup, který by pouhým dodržováním toto dokázal. Každý pes je jiný a právě z tohoto důvodu bude každý z nich vyžadovat zcela individuální přístup.

Mezi faktory, které mohou mít vliv na kvalitu stolice vašeho psa, a které se budou zároveň pes od psa lišit, patří následující:

  • Stravovací návyky – každý pes má jiné stravovací návyky. Jeden je nezkrotný jedlík a druhý neskutečně vybíravý, kterého musíte k jídlu přemlouvat. Pokud váš pes jí hodně a příliš rychle, pak z něj bude potrava vycházet, aniž by byla řádně strávena. Taková stolice bude obsahovat kusy potravy a bude tak i cítit. V těchto případech se i stává, že pes žere svou stolici…no, proč plýtvat, že?
  • Složení stravy – to, jakou stolici pes produkuje, záleží hodně na složení jeho stravy. Po granulích bude mít tvrdší stolici, zatímco vlhká strava se odrazí v měkčí podobě. A dobře vyvážená doma připravovaná strava je pak někde uprostřed, co se týče následné konzistence stolice vašeho psa.
  • Citlivost a nesnášenlivost složek potravy – poslední dobou se spousta psů stává citlivými nebo intolerantními na určité složky potravy. Někteří psi jsou citliví na laktózu, někteří na lepek a další na chemické přísady, konzervanty a barviva, jež se do potravy přidávají.
  • Populace mikroorganismů – přestože ty běžné mikroorganismy, které se nacházejí v trávicím systému každého psa, jsou stejné, jejich populace se pak liší ve velikosti a poměru pes od psa. Jakákoliv nerovnováha mikroorganismů v trávicím traktu se projeví buď průjmem, nebo zácpou.
  • Přítomnost červů – jak již bylo uvedeno výše, červy jsou nepříjemní parazité, kteří mohou u psů způsobit závažné a dokonce i život ohrožující problémy.
  • Systémová a metabolická onemocnění – bohužel se řada systémových a metabolických onemocnění projevuje změnami stolice. Co se na první pohled zdá banální, může se později ukázat i jako něco nebezpečného.

Poté co bylo až dosud řečeno, je evidentně zřejmé, že není možné mít pod kontrolou vše, co ovlivňuje stolici vašeho psa. Určitě nemůžete vyřešit průjem u svého psa, pokud má parvovirus a stejně tak nic nenaděláte, pokud jeho zácpu způsobila blokáda střeva nějakým cizím tělesem.

Nicméně, nejčastější příčinou průjmu a zácpy u psů jsou změny ve stravování, nevhodná nebo nevyvážená skladba stravy nebo přítomnost červů. Naštěstí toto jsou věci, které ovlivnit můžete. Buď jim úplně předejdete, nebo následně jednoduše vyřešíte. Abychom vám pomohli v úsilí o udržení zdravé stolice vašeho psa, sepsali jsme tento seznam užitečných tipů.

Změny ve stravě

Tím nejběžnějším důvodem pro velmi markantní změnu stolice je změna stravy. Naštěstí je velmi snadné se tomu vyvarovat. Jediné, co je třeba dodržet, je, že změny ve stravě musíte dělat postupně a v průběhu delšího časového období. Začněte tak, že nahradíte nejprve čtvrtinu stávající stravy novou. Po pár dnech začněte krmit novou stravou půl na půl se stávající. Potom můžete zkusit kombinaci jedné čtvrtiny stávající stravy a tří čtvrtin nové. Během týdne nebo dvou byste měli být schopni svého psa krmit už jen plnou porcí nové stravy.

  • Nasaďte psovi hladovku – tato hladovka by měla trvat přibližně 6 – 12 hodin a během této doby by měl pes dostávat pouze filtrovanou nebo převařenou vodu.
  • Krmte dietní nedráždivou stravou – toto je důležité, aby se průjem znovu neobjevil.
  • Podávejte psovi probiotika – pomáhají znovuosídlení trávicího systému zdraví prospěšnými bakteriemi a posilují správnou funkci imunitního systému.
  • Podávejte psovi prebiotika – zamezují přemnožení nepřátelských bakterií a zároveň podporují růst zdravé bakteriální flóry střeva.

Zácpa

Nejúčiněji se se zácpou vypořádáte, když svému psovi zajistíte dostatečný příjem tekutin a dohlédnete na správnou hydrataci. Pro zajištění dostatečné hydratace můžete psovi přidat do jídla vodu nebo kuřecí vývar. Další možností je nahradit granule adekvátní verzí konzervy. Některé potraviny určené lidem mohou také pomoci tento problém vyřešit. Mezi tyto potraviny patří zelené fazolky, sladké brambory, dýně a ovesné otruby.

Další faktor, kromě hydratace, který účinně bojuje se zácpou, je fyzická aktivita. Fyzická aktivita totiž stimuluje střeva k pohybu. Třetí možností je doslova promazat trávicí trakt vašeho psa přidáním polévkové lžíce olivového, rybího nebo kokosového oleje do jeho běžného jídla. Pokud se však zácpa nezlepší do 24 hodin, vezměte svého psa k veterináři.

Červy

Červům se prostě nedá vyhnout. Štěňata se už narodí s určitým druhem červů a pak v průběhu celého života psi přicházejí do styku s dalšími a novými. Pravidelná odčervovací péče je pak pro vašeho psa nejlepším druhem prevence.

Je důležité také poznamenat, že běžně užívané preparáty na odčervování efektivně bojují s většinou vyskytujících se červů. Nicméně určité druhy červů těmito preparáty neodstraníte. A především z tohoto důvodu se doporučuje požádat veterináře o provedení testu stolice na určení přesného druhu červů, místo užívání běžného širokospektrálního přípravku. V závislosti na získaném výsledku vám je pak schopen předepsat přesně cílený preparát. Dalším důvodem, proč se doporučuje provést test stolice před nasazením nějakého odčervovacího přípravku, je určení správného dávkování. Například pokud se jedná o preventivní péči, odčervovací přípravek se užije pouze v jedné dávce. A v případě, kdy se již jedná o péči léčebnou, odčervovací přípravek by měl být podáván několik dní po sobě jdoucích. Navíc pokud váš pes už prokazatelně nějaké červy má a vy mu podáte poze jednu dávku (vlastně jen preventivní dávku), pak nevolíte dostatečné dávkování, čímž dochází k tomu, že si červy začnou budovat odolnost vůči tomuto přípravku. A toto rozhodně není stav, kterého chcete dosáhnout.

V průběhu odčervovacího procesu je důležité dodržovat hygienická opatření na vysoké úrovni a především odstranit psí stolici hned, jakmile vyjde ven. Toto opatření je obzvlášť důležité, aby nedošlo k opětovné nákaze.

Co si zapamatovat…

Stolice vašeho psa vám může říci velmi mnoho o jeho zažívacím systému a celkovém zdraví. Hluboko zakořeněný, avšak mylný názor je, že problém se stolicí má vždy souvislost s podrážděným žaludkem. Problém se stolicí může znamenat mnoho dalších, daleko závažnějších, až život ohročujících diagnóz. A právě proto je důležité mít o stolici svého psa přehled a učinit potřebná opatření, pokud se začne dít něco neobvyklého. Při hodnocení kvality stolice vašeho psa však berte vždy v úvahu i další faktory, jako je její povrch, kvalita stravy, úroveň energie a emoční stabilita.

Pokud máte pochybnosti a nejste si jistí, zda je stolice vašeho psa v pořádku, neváhejte a konzultujte se svým veterinářem. Vždy je lepší přijít k veterináři zbytečně než pozdě.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků