Hroznýš královský

Autor: Kateřina Nová 3. srpen 2020

Jak se správně starat o škrtiče dorůstajícího až 3 metrů? Lze si hroznýše ochočit jako domácího mazlíčka?

Zdroj: Shutterstock.com
  • Potrava: živočišná
  • Velikost: 3 metry
  • Hmotnost: 10 kg
  • Průměrný věk: 20–30 let
  • Terárium: 180 x 90 x 90

Úvod a vzhled

Patřím mezi oblíbené a nejčastěji chované plazy v českých domácnostech, a přestože nejsem žádný drobeček, určitě si mě brzy oblíbíte a užijete si mě dlouhá léta – 30 let věku totiž u mě není žádnou vzácností. Moji druhové žijí volně v přírodě ve Střední a Jižní Americe a v Karibiku. Co se týče mého vzhledu, zbarvení se pohybuje od červenohnědé přes červenošedou až po oranžové, žlutavé a hnědé odstíny a moje bříško má žluto-krémovou barvu. Od špičky hlavy až ke krku se táhne tmavší pruh a na zádech mám tmavší a světlé skvrnky. Moje tělo pokrývají šupiny, které jsou zbarveny do několika hnědavých odstínů a při určitém dopadu světla hrají duhovými barvami. Mám trojúhelníkový tvar hlavy, která je výrazně oddělena od těla. Moje samička je výrazně větší než já a může mít váhu až 15 kg.

Vztah k ostatním

Přestože mohu vzbuzovat, vzhledem k mé velikosti, u lidí respekt, není k tomu absolutně žádný důvod. Jsem nejedovatý had (nemám jedové zuby a jsem škrtič) a navzdory své velikosti mám mírumilovnou a neagresivní povahu, pokud si mě ochočíte, budete mít postaráno o zábavu a zároveň o skvělého společníka třeba do důchodu. Krátce po mém příchodu do vaší domácnosti mě postupně zvykejte na manipulaci a dotyky a komunikujte se mnou, abych se ubezpečil, že se mnou máte přátelské úmysly. Mám sice ostré zuby a mám jich hodně, ale když si na vás zvyknu a budete se mnou správně zacházet, nekousnu vás.

Bydlení

Nejvhodnější je pro mě terárium (stejně jako pro nás všechny hady) s různými teplotami, a to od 20°C u dna terária až po 35°C u stropu. Rád se totiž pohybuji v různých teplotách a někdy mám potřebu se prohřát. V noci je vhodné snížit teplotu v mém obydlí o 3–8°C. Protože můžeme mít rozdílnou velikost, přizpůsobte tomu, prosím, i velikost terária, abychom se necítili stísněně.

Dno terária je vhodné vysypat směsí rašeliny a bukových štěpek. Jsem výborný plavec a rád se koupu, a tak mi na dně terária vytvořte dostatečně velkou vodní nádrž, abych si mohl užívat této své záliby. Někdy mám potřebu mít soukromí a schovat se, proto je vhodné mi do terária umístit například kusy stromové kůry, kůry korkovníku nebo duté pařezy stromů. K lezení mi vyhovuje, samozřejmě úměrně k mé váze, dostatečně silná a dobře ukotvená větev.Na zadní stěně terária bych ve vyšší poloze uvítal jakousi poličku nebo terásku, na níž bych se mohl vyhřívat.

Stejně jako ostatní hadi se pravidelně svlékám ze staré kůže. Začne to tím, že se mi zakalí oči a přestávám přijímat potravu. V tomto období mě prosím nechte v klidu a nesahejte na mě, protože kvůli zakaleným očím špatně vidím a mohu být nervózní. Denně mě ale roste, aby stará kůže zvláčněla a lépe se mi svlékala. Jinak postačí, když budete terárium rosit několikrát týdně. Dostatečně velká keramická miska s čerstvou vodou k pití by měla být samozřejmostí. Terárium by mělo mít na stropě otvory k odvětrávání a přísunu čerstvého vzduchu.

Uvítám u sebe prima partnerku – odchov mláďat hroznýšů v teráriu je totiž dnes již vcelku běžnou záležitostí. Hroznýš je živorodý plaz, a tak oplozená vejce zůstávají v těle samičky asi 120–200 dní. Narozená, asi 40 cm dlouhá mláďata, kterých může být deset, ale i padesát – podle velikosti a stáří partnerky – jsou velice roztomilá a půvabná. Do čtrnácti dnů po narození se zpravidla poprvé svlékají a začínají lovit malé myšky.

Potrava

Potravu vybírejte pro mláďata podle jejich velikosti, z myšek můžete u mláďat přejít na potkany ještě než dosáhnou jednoho metru délky. S potravou s námi nebudete mít žádné problémy. Úměrně k naší velikosti nám můžete dávat středně velké myši a potkany, ale máme rádi také ptáky. Někteří jedinci upřednostňují převážně ptáky před savci a s chutí přijímají hlavně malá kuřata. Kořist zabíjíme, stejně jako všichni škrtiči, zardoušením a polykáme ji od hlavy, v celku, a poté ji několik dní trávíme. Jsme dost žraví a měli byste nás spíše usměrňovat, protože máme, stejně jako ostatní hroznýši, genetické sklony k obezitě. Krmte nás, proto jednou za 14 až 18 dní, mláďata stačí krmit jednou týdně. Mladí hroznýši vyrostou již po několika měsících do délky jednoho metru a stávají se dospělými ve věku tří let.

Zajímavosti

  • Hroznýši patří, spolu s krajtami, k současným nejprimitivnějším hadům. Důkazem toho jsou zbytky zadních končetin, které nám zůstaly po předcích, dnešních ještěrech.
  • Když se cítíme ohroženi, reagujeme hlasitým syčením, které je slyšet až do vzdálenosti 30 metrů.
Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků