Gekončík noční

Autor: Kateřina Nová 9. červenec 2020

Jak pečovat o tohoto malého dráčka a je možné ho zvyknout na ruku?

Zdroj: Shutterstock.com
  • Potrava: živočišná i rostlinná
  • Velikost: 20–30 cm
  • Hmotnost: 45–60 g
  • Průměrný věk: 20 let
  • Terárium: 60 x 50 x 50 cm

Vzhled

Jsem roztomilý dráček (jsem také označován jako gekončík skvrnitý), volně žijící v Indii, Iráku, Íránu a v Afghánistánu. Moje tělo má šedo-zeleno-béžové zbarvení, mám bystré oči s pohyblivými víčky a na každé nožce pět prstů s drápy. Chovatelé vyšlechtili 20 různých barevných forem a údajně neexistují na světě dva gekončíci, kteří by měli úplně stejné zbarvení. Jsem zkrátka krasavec, kterého by chtěl mít doma každý chovatel a pro jeho domov budu atraktivní okrasou. Jsem dlouhověkým ještěrem, takže ze mě budete mít radost dlouhá léta.

Vztah k ostatním

Mám docela dominantní povahu, a tak nedoporučuji, abyste se mě pokoušeli chovat dohromady s jiným samečkem nebo jiným druhem gekonů, protože bych jim asi ubližoval, a pokud by to bylo nezbytné, mohl bych jim ublížit hodně ošklivě. Ideální bude, když budu sdílet obydlí s několika kámoškami, klidně i pěti. Když jsem sám, mohu být nevrlý. Nejsem sice příliš „chovací“ typ, ale pokud si na to od malička zvyknu, můžete mě klidně vzít do ruky a prohlížet si mě zblízka – nesmí to však být příliš často.

Bydlení

Stejně jako ostatní druhy gekonů a dalších plazů je pro nás ideálním obydlím pravidelně rosené terárium, vytápěné na 25°C, v noci nám postačí 20°C. Na dno je nejvhodnějším podkladem jemný písek, doplněný drobnějšími kameny. Jelikož se rádi schováváme a máme také někdy potřebu být ve stínu, úplně nám postačí, když umístíte na dno terária například hliněné květináče, skořápky od kokosových ořechů a podobně. Budeme vám vděčni, když tyto úkryty občas zkontrolujete, abyste se ujistili, že žádný z nás nechybí a jsme všichni v pořádku. A protože rádi běháme a šplháme, vzepřete nám mezi stěny terária také vhodné větve. Na strop je dobré upevnit například drátěné pletivo, které nám zajistí potřebné větrání terária, a my po něm navíc můžeme také šplhat. Nad něj stačí nainstalovat 25wattovou žárovku, která nám bude zajišťovat kromě světla také potřebné teplo. Na zadní stěně terária uvítáme terásku, na kterou bychom si mohli vylézt, abychom měli přehled o tom, co se kolem nás děje, případně o blížícím se potenciálním nepříteli (tím samozřejmě nemyslíme chovatele). A protože je nás v teráriu víc a musíme také vyměšovat, je potřeba nám alespoň jednou týdně obydlí uklidit.

Rozmnožování

Dříve, než samičky počnou mláďata, měly by mít váhu alespoň 50g. Pokud se vše podaří, kladou 4–8x ročně jedno až dvě vejce. Měli byste jim pro účely umístit v rohu terária malé plastové, neprůhledné krabičky (můžete je uvnitř natřít černou barvou, aby v nich byl stín), vysypané vlhkým pískem, kde je vajíčkům nejlépe, a to při udržování teploty 27–32°C a vlhkosti 75–90%. Mladí gekončíci se běžně líhnou po 60–70 dnech. Po narození měří kolem 70 mm a váží pouhé 2 gramy.

Potrava

Nepohrdneme chutným švábem, potemníkem, sarančetem, cvrčkem, moučným červem a občas na přilepšenou třeba i malou myškou. Potřebujeme samozřejmě také čerstvou vodu, nejlépe v misce umístěné na terásce, abychom si ji nezašpinili. Občas nám můžete zpestřit jídelníček práškovými vitaminy (je možné v nich například obalit cvrčky). Bude nám stačit, když nás budete krmit ob den, naši mládež častěji. Někteří gekončíci mají rádi i měkčí ovoce.

Zajímavosti

Co se týče rozmnožování gekončíků, pokud mají oplozená vajíčka v teráriu teplotu 27–28°C, líhnou se v naprosté většině samičky, zatímco při teplotách 31–32°C se líhne 90% samečků a jen 10% samiček. Při této vyšší teplotě se mladí gekončíci vylíhnou již za 45–50 dní a jejich kůže bude mít také menší počet černých skvrnek.

Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků