Co lze vyčíst z frekvence, povrchu a velikosti psí stolice

Autor: Matouš Barel 2. červenec 2020

Již jsme si řekli o tvaru, obsahu a barvě psí stolice. Nyní si dorozebereme zbívající parametry týkající se psích bobků.

Zdroj: Shutterstock.com

Povrch psí stolice

V psím tlustém střevu se nachází velké množství žláz, které produkují čirý, želé podobný, sliz či hlen. Funkcí tohoto slizu je lubrikace střeva, čímž se usnadní průchod stolice. Někdy se střevní hlen může objevit ve větším množství na povrchu stolice, nebo se může nahromadit na jejím konci. Normální stolice by ale žádný povrchový film z hlenu mít neměla. A když seberete stolici po svém psovi z trávy, neměly by po ní zůstat žádné stopy.

Příležitostný hlenovitý obal je zcela normální, nebo je to záležitost, která se brzy sama upraví. Pokud se hlenovitý obal na stolici objevuje pravidelně, pak by vašeho psa měl prohlédnout veterinář. Silnovrstvý a viditelný hlen na povrchu stolice je obvykle spojován se zánětlivým procesem v tlustém střevě. Pokud se někde ve střevě nachází zánět, pak střevo samo začne produkovat více lubrikačního slizu. Jinou příčinou spojovanou s nadměrnou tvorbou hlenu je intolerance nějaké složky v potravě.

Velikost psí stolice

Je důležité vědět, jaká je průměrná velikost stolice vašeho psa. Velikost stolice však závisí na tom, co pes žere. Pokud pes přijímá potravu s vysokým procentem plniv, bude jeho stolice objemnější, protože většina živin není vstřebatelná. Na druhou stranu, pokud přijímá velmi kvalitní potravu bez zbytečných plniv, jeho stolice bude podstatně menší.

Dalším faktorem, ktetý ovlivňuje velikost stolice psa, je velikost samotného psa. Je více než zřejmé, že droboučká čivava a obrovská německá doga prostě nemohou vyprodukovat stejné množství stolice.

Užitečná rada: Sledujte velikost stolice vašeho psa v průběhu několika dní a získejte přehled o její průměrné velikosti. Potom v případě jakékoliv odchylky budete schopni odhadnout, že se něco děje.

Pokud váš pes nemá moc velký příjem potravy a přesto je jeho stolice objemná, může to signalizovat problém nadměrné absorpce tekutin nebo problém s trávením. Častou příčinou, která se projevuje produkcí nadměrně velké stolice, je nedostatečná funkce slinivky břišní.

Kdy volat veterináře

Mezi další symptomy nedostatečné funkce slinivky břišní, kromě objemné stolice, patří matný povrch a náhlý úbytek hmotnosti. Pokud tyto symptomy zpozorujete, okamžitě zavolejte svému veterináři.

Frekvence

Většina psů vykonává svou velkou potřebu jednou nebo dvakrát denně v závislosti na tom, jak má nastaven režim krmení. Pokud najednou z ničeho nic začne váš pes vylučovat častěji, pak je to známkou průjmu. A opačně, pokud váš pes přestane stolici vylučovat, nebo se o to bez úspěchu snaží, pak se jedná o zácpu.

Pokud se některá z výše zmíněných situací objeví, sledujte svého psa, zda nezpozorujete nějaké další symptomy. Určité faktory (změny stravovacího režimu, operační zákroky, anestezie a stres) mohou mít vliv na frekvenci vylučování stolice. Pokud se vám nedaří přijít na to, co je příčinou problému, a frekvence stolice vašeho psa se během jednoho či dvou dnů neupraví, vezměte ho k veterináři.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků