Co lze vyčíst z obsahu psí stolice

Autor: Matouš Barel 25. červen 2020

Právě dostáváme do bodu, kdy to začíná být smrduté a nechutné. Třetím faktorem, který se bere v úvahu při hodnocení stolice psa, je její obsah.

Zdroj: Shutterstock.com

Když veterináři přinesete vzorek stolice vašeho miláčka, pravděpodobně ji rozpitvá. Nicméně pokud jste odhodlaným chovatelem a opravdu chcete vědět, jak vypadá stolice vašeho psa uvnitř,…no…pak vás nebudeme odrazovat. Je důležité vědět, že stolice by měla uvnitř vypadat úplně stejně jako zvenku. Části, které se nebudou vyskytovat i zvenku na povrchu, jsou považovány za abnormality. Jednoduše řečeno, normální hovínko má být normální hovínko a nic jiného navíc.

Obsah stolice se obecně zkoumá z důvodu možné přítomnosti následujících látek:

  • Cizí látky a předměty – mohou být viděny pouze tehdy, pokud pes sežral něco, co nedokázal strávit. Seznam takových věcí je tak obsáhlý, kam až vaše představivost sahá, lépe řečeno, kam až sahá představivost vašeho psa – tráva, kameny, plasty, ponožky, bankovka … Dokonce některé potraviny mohou být považovány za cizí předměty, pokud se nedají rozmělnit. Obvykle jsou to kusy syrové mrkve (obzvláště pokud není nastrouhaná) a ukousnutá sousta kukuřice.
  • Krev – přítomnost krve ve stolici vždy znamená nějaký nestandardní stav. Pokud má váš pes průjem, pak se ve stolici může objevit pár kapek krve díky zánětu ve střevě. V případě zácpy se také může objevit pár kapek krve, ovšem tentokrát je důvodem namáhání a podráždění střev. Pokud se krev ve stolici vašeho psa objevuje stále nebo se její výskyt pravidelně opakuje, je nutné navštívit veterináře co nejdříve.
  • Srst – psi, kteří mají tendenci se velmi pečlivě čistit, mohou mít ve stolici poměrně velké shluky své srsti. Zde je důležité zmínit, že tendence k přehnané péči o srst se obvykle objevuje až jako sekundární, jelikož se jedná o projev stresu, nudy, alergie nebo nějakého kožního problému. Dalším důvodem pro zvýšenou péči o srst u psů je sezonní línání. Nicméně, ať už je důvod jakýkoliv, nechte svého psa prohlédnout veterinářem. Chuchvalce srsti jsou nebezpečné, jelikož mohou způsobit ucpání a neprůchodnost střev.
  • Červy – ve stolici můžete nalézt dlouhé, špagetám podobající se provázky (což jsou škrkavky), nebo články tasemnice ve tvaru malých rýžových zrn.

Užitečná rada: Pokud pátráte po červech, je důležité, abyste měli vzorek pouze čerstvé stolice. Pokud totiž taková stolice byla venku už několik hodin, pak na ní spíše najdete jen hordu rozmanitého hodujícího hmyzu.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků