HORKÉ DNY - JAK PŘEDEJÍT PŘEHŘÁTÍ?

Autor: Nikola Vlčková 16. červen 2023

Máme za dveřmi období prázdnin, kdy vysoké teploty bývají samozřejmostí a ne jeden z nás vyhlíží nějakou tu dešťovou přeháňku, aby přišlo alespoň malé osvěžení. Člověk se schová do stínu, zaplave si, dá si zmrzlinu atd., ale jak to mají s přehřátím psi a kočky?

Když nám teploty venku atakují vysoké teploty, je nejlepší vzít pejska na vycházku na stinná místa jako je les, či lesopark, kde se vyvětrá, ale netráví příliš času na sluníčku. Ve vysokých teplotách nejvíce trpí staří psi, štěňata, nemocní psi, nebo ti, kteří trpí obezitou. U koček je to o to horší, protože milují teplo a i v těch největších vedrech vyhledávají prosluněná místa a vyhřívají se. Kočka se dobře zvládá ochladit sama, například pravidelným mytím, ale samozřejmě i jí hrozí přehřátí, pokud se nachází na nevětraném místě, kde není kam se před sluncem na chvíli schovat. Stejně jako u psů jsou ale na vysoké teploty citlivější starší a nemocné kočky a koťata.

Pozor na auta!

Nikdy nekončící hrozba a bohužel se neustále opakující chyba některých řidičů, kteří nedomyslí důsledky toho, když nechají v autě zavřené dítě, nebo zvíře. Nedochází jim, že když je venku 30 °C a oni si potřebují jen na chvilku odběhnout a něco zařídit, tak nechají v našem případě své zvíře psa/kočku přímo v pekle, protože teplota v autě je během okamžiku mnohonásobně vyšší než venku. V žádném případě NIKDY nenechávejte žádné zvíře v zaparkovaném autě, když jsou venku vysoké teploty, i kdyby to podle vás mělo být jen na pár minut!

Potí se pes x kočka?

Kočka si pomáhá ke snížení zvýšené teploty organismu pocením, stejně jako člověk, ale s tím rozdílem, že se potí opravdu jen minimálně. Nejčastěji můžeme pocení pozorovat na vlhkém čumáku, nebo na packách, kdy se jim potí polštářky tlapek.

Pes svou tělesnou teplotu reguluje dýcháním, kdy má vyplazený jazyk, nepotí se, ale dýchání s vyplazeným jazykem, kdy se odpařuje vlhkost má u nich stejný efekt. Potní žlázy mají pouze na tlapkách.

Jak poznáte přehřátí?

Kočka má zrychlený srdeční tep, obtížně dýchá, nereaguje na vnější podněty, je neklidná, nervózní a může to vést až k zvracení, apatii, dezorientaci a v krajních případech až do bezvědomí.

Pes má zrychlený dech a zvýšený srdeční tep, je apatický, samozřejmě se mu zvýší tělesná teplota, je malátný, může zvracet a mít průjem, zrudne mu pokožka dásní a může mít namodralý jazyk. Častým příznakem je také nadměrné slinění.

První pomoc

• Okamžitě zvíře dostaňte na chladnější a stinné místo, kde může odpočívat  

• Musí mít dostatek vody, ale pozor, aby nebyla ledová, nejlépe by měla mít pokojovou teplotu

• Nikdy zvíře nepolévejte nebo nedávejte do vody, mohlo by dojít k teplotnímu šoku, raději je pomalu ochlazujte mokrým ručníkem

• Pokud příznaky přehřátí neustávají, navštivte veterinárního lékaře!

V dnešní době si každý chovatel může také pořídit různé vychytávky, jako jsou chladící ručníky, či podložky, nebo například psí bazének. Ale dost parády nadělá i kostka ledu, která ochladí a váš chlupatý parťák si s ní ještě pohraje.  

Důležité je svému mazlíčkovi zajistit dobře větrané a stinné místo pro odpočinek, a pokud trénujete poslušnost nebo jdete na procházku, tak brát zřetel na teploty a zvíře nepřetěžovat. A v každém případě dbejte na dostatečný přísun čerstvé vody.

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků