Kdy je kočka dospělá? Brzo!

Autor: Šárka Stará Jetelová 28. duben 2021

Soužití s nekastrovanou kočkou, či kocourem se lehce může stát noční můrou ve dne i v noci. Jak poznáte, že je kočka pohlavně dospělá. Jak si ušetřit vzájemné trápení? Veškeré odpovědi najdete v našem článku.

Já jsem sice pětiměsíční kotě, ale už pomalu zkouším své náčiní.

Spoustu lidí si myslí, že na kastraci je času dost. Mýtů ohledně pohlavní dospělosti je opravdu mnoho. Třeba, že snad kočka potřebuje alespoň jednou koťátka a pak se může teprve vykastrovat. Nebo, že by snad i ten kocour potřeboval zplodit koťátka, než přijde o své mužství. Omyl – je to holý nesmysl. Kočka může být pohlavně dospělá, ačkoliv je fyzicky ještě kotětem. A nejen kvůli této neznalosti nám pak útulky praskají ve švech. Pokud Vás tato problematika alespoň trošku zajímá, či se třeba chcete něco nového dozvědět, pak čtěte dál. 

Kdy kočka pohlavně dospívá? Jak to poznám?

Nejsem Vám schopná říct, kdy Vaše kočka bude pohlavně dospělá. Každá kočka je naprosto jiná. Přirovnala bych to k začátku menstruace u dívek – taky nemůžeme s jistotou vědět, kdy přijde. Co Vám mohu však říct s jistotou, že kočka může být již pohlavně dospělá, ačkoliv je ještě kotětem. Viděla jsem nejeden případ, kdy kotě mělo koťata. Rozumějte tomu tak, že i čtyřměsíční kotě může klidně pohlavně dospět a může mít koťátka. Přijde Vám to brzy? Ano, je to brzy, ale matka příroda se neptá. Pohlavní dospělost u kočky většinou poznáte. Kočka mrouská. 

Mrouskání / říje

Proč jsi mě nevykastrovala? Se vzdávám.

Poznáte ji tak, že kočka podupává zadníma nohama, u toho většinou dost hlasitě řve, také se může válet a dělat až přemety. No, kočky jsou akrobatky, co si budeme povídat. Některé kočky řvou tak, že se týden nevyspíte. Ovšem pozor, také existují kočky, které mají tzv. skryté říje, takže Vy nic nepoznáte. Nevíte, že má kočka říji a klidně Vám ji kocour může nepozorovaně nakrýt a Vy za pár týdnů jen budete koukat, kolik to doma máte najednou kočiček. Říje trvá různě dlouho – většinou 3-7 dní. A také se může stát, že kočka začne mrouskat za pár dní znovu a pak znovu, a nebo taky může mrouskat vlastně pořád. Každá říje je pro kočku velice vyčerpávající. Kočka přijímá méně potravy, může být i extrémně mazlivá, nebo naopak i extrémně nepříjemná (nepřipomíná Vám to něco😊). S každou říjí také přichází možný problém zvaný cysty, či dokonce pyometra (zánět dělohy). Zánět může být otevřený (tzn. že kočka začne krvácet a musí dostat speciální léky plus antibiotika). Ale bohužel zánět může být i zavřený, a ten horkotěžko včas pozná chovatel, natož laik – majitel kočky. Jediná indikace u zavřené pyometry bývá změna chování a zvětšující se bříško. A u obou případů může jít (a často jde) o život, zvláště u zavřené pyometry, kdy je zánět odhalen příliš pozdě. Nehledě na to, že i kočka umí značkovat stejně jako kocour. Ne, nekecám, fakt. Já jednu takovou doma mám – umí to možná lépe než ten kocour. Musím říct, že je vcelku vynalézavá :-). 

Kdy kocour pohlavně dospívá? Jak to poznám?

Já jsem kastrát, ženský mě nezajímají. Pusť mě!

Kocour může dospívat také již v kotěcím věku, a nebývá to rozhodně ničím výjimečným. Jak to poznáte? Jednoduše – velice často to tedy nejdříve ucítíte, jelikož nekastrovaní kocouři velmi často značkují. To znamená, že Vám doslova ostříkají svou močí vše, co se jim zrovna líbí. Nezřídka kdy jsou to zdi, ale mně kocour označkoval i umyté nádobí v odkapávači, či manželovi celkem pěkně postříkal nohu. Prostě se umí opravdu trefit. Ne všichni kocouři značkují, samozřejmě. Ale bývá to celkem časté přirozené pudové chování kocoura. K tomu se může přidat řev – volají kočky. Může si zkoušet nanečisto sexuální akt na Vašem polštáři. Kocouři většinou hubnou, ztratí srst, nejsou v dobré kondici. Spoustu lidí čeká s kastrací, až začne kocourek značkovat. To bych tedy nedoporučovala. On totiž ani po kastraci nemusí už nikdy přestat. Většinou sice přestanou, ale záruka to rozhodně není. Pokud nechcete mít doma odér jak v pavilonu opic, pak kastrujte ještě před pohlavní dospělostí – jedinou zárukou je vykastrovat kocoura ještě v kotěcím věku. On totiž může začít pohlavně dospívat jako to čtyřměsíční roztomilé miminko, z kterého se roztomilost rázem vytratí, když najdete počůranou postel, gauč, zeď, nebo dokonce i jídlo! A ne, nepřeháním, jsem chovatel, vím, o čem mluvím. 

Jak předejít mrouskání kočky a značkování kocoura?

Kočka nepotřebuje jednou za život koťata. Koťata by měly plodit pouze kočky v registrované CHS. 

Pokud nejste chovatel koček s PP, pak jediná správná možnost je kastrace kočky. A nečekejte. Časné kastrace se v dnešní době provádí běžně a je to opravdu to nejlepší, co pro svého kočičího mazlíka můžete udělat. Více o časných kastracích zde

Co antikoncepce?

Pokud nejste chovatel s PP, pak důrazně nedoporučuji kočku cpát jakýmikoliv pilulkami tohoto typu. Je to naprosto zbytečné a kočce tím můžete způsobit vážné zdravotní problémy. Cysty, hyperplazie mléčné lišty, nádory apod. Opravdu to nedělejte a Vaši kočku vykastrujte včas. Stejně tak u hormonálních čipů pro kocoury – opět není jejich podání bez rizika a pokud není kocour chovný, pak to nemá smysl riskovat. 

Věřte, že Vaše kočka nepotřebuje jednou za život koťátka, ani Váš kocour si nepotřebuje „vrznout“. My, chovatelé, bychom mohli psát knihy o tom, jak je těžké udržet chovné jedince v kondici a v psychické pohodě. Jak není snadné žít se značkujícím kocourem. Jak vůbec chov není jednoduchý. Jak kvůli častým říjím raději chovnou, úžasnou kočku vykastrujeme, aby měla klid, protože ji ty časté říje vyčerpávají a mohou pro ni být velice nebezpečné. A protože by vždy mělo být na prvním místě blaho a zdraví kočky, tak je řešení občas jen jediné – kastrace. Myslete na tu kočku – kastrací jí jen a jen pomůžete, nikoliv ublížíte. Ubližujete jí tím, že riskujete její zdraví a psychickou pohodu, pokud ji nevykastrujete. 

Hodně zdraví a spokojených let s Vašimi kastrovanými gaučáky. PS: já jich mám doma taky pár a nevypadají, že by jim něco chybělo. Naopak. 

Autor: Šárka Stará Jetelová
Šárka Stará Jetelová Jsem milovnice a chovatelka koček s PP, a proto můžete číst články,psané mou rukou, právě o kočkách. Kočky naprosto pohltily můj život již od útlého dětství a já doufám, že na světě žije takových bláznů více. Jak řekl Charles Dickens: " Co může být větší dar, než je láska vaší kočky"...plně s ním souhlasím. Přeji vám příjemné čtení
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků