Mohu morče chovat spolu s králíkem?

Autor: Lilian Prášková 20. duben 2021

Máte doma králíka nebo morče a rozhodli jste se mu do klece pořídit nového kamaráda? Pak jste jistě slyšeli, že někteří chovatelé spojují právě výše zmíněné druhy dohromady. Je ale opravdu vhodné chovat morče spolu s králíkem?

Ačkoli mají morčata i králíci mnoho společného, v některých věcech jsou naprosto rozdílní.

Mezi společné rysy patří jejich láska k senu, zelenině a typu granulované stravy. Obě zvířátka si potřebují obrušovat zoubky a v případě dlouhosrstých druhů nepohrdnou pravidelným kartáčováním.

Na druhou stranu oba druhy pochází z cela odlišného prostředí. Domovem morčat je Jižní Amerika a králíci pochází z Evropy. Proto se v některých případech může stát, že si zvířátka nebudou dobře rozumět. Z toho důvodu doporučujeme mít vždy záložní plán (mít možnost vytvořit pro králíka i morče oddělené ubikace).

Na co si dát pozor

Pokud jste se rozhodli pořídit svému králíkovi nebo morčátku kamaráda do klece, měli byste se ujistit, že máte dostatečně rozměrnou klec. V malé kleci totiž zvyšujete pravděpodobnost toho, že na sebe budou zvířátka nervózní a agresivní. 

Dále byste neměli zapomenout na to, že i když budete mít zvířátka v prostorné ubikaci, měli byste je pravidelně pouštět ven. Určitě se vyplatí mít pro ně připravenou ohrádku, jezdit s nimi na zahradu nebo je minimálně pravidelně venčit (pokud to počasí dovolí).

S větším počtem zvířátek nesmíte zapomenout i na dostatečný přísun krmiva, sena a vody. Dávejte však pozor na to, aby se morče nepřejídalo. Velmi často se stává, že tato zvířátka neví, kdy přestat jíst, proto byste jejich krmení měli minimálně zpočátku bedlivě sledovat.

Obáváte se zkřížení králíka s morčetem?

Určitě vás při otázce soužití těchto dvou hlodavců napadla i otázka, jestli mohou mít tato zvířátka spolu mladé. Mezidruhového křížení se však bát nemusíte a s klidným svědomím můžete v kleci chovat samičku i samečka dohromady.

Nejčastější důvody, proč chovatelé dávají mezi králíky i morčata:

  • Morčata slouží jako indikátor ohrožení chovu: Jelikož jsou morčata náchylnější, projeví se u nich onemocnění první. V takovém případě mohou majitelé králíkáren včas zasáhnout a předejít větším ztrátám.
  • Odpuzovač škodné: Další důvodem, proč někteří chovatelé dávají morčata mezi králíky je i ten, že jejich pískavý zvuk může odpuzovat škodnou.
Autor: Lilian Prášková
Lilian Prášková Patřím mezi zaryté milovníky chlupatých zvířat. 😊 Ať už se se jedná o psy a kočky nebo malé hlodavce, všichni u mě postupem času našli milující domov. Aktuálně mě doma těší Britská kočka Kuki, která je mou společnicí přes 7 let. Bez domácích mazlíčků si svůj život nedovedu představit a jsem neskutečně vděčná za každé chvíle, které s nimi mohu strávit.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků