Jak naučit kotě na záchodek

Autor: Kateřina Slámová 9. srpen 2022

Pokud jste hrdým majitelem nové kočky, otázka jak vychovat kotě je pravděpodobně na prvním místě. Mohlo by se Vám ulevit, když budete vědět, že trénink na kočičí záchodek je obvykle poměrně jednoduchá záležitost. Mnoho koťat přichází do svých nových domovů poté, co se již naučilo používat bedýnku od svých matek, jinak jim pomáhá silný instinkt pohřbít důkazy po vykonání potřeby. Pokud však Vaše nová kočička potřebuje nějak popostrčit, měly by vám pomoci následující kroky.

Věci, které budete potřebovat:

  • Záchodek: Je dobré mít o jednu bedýnku více, než je počet koček, které je budou používat, takže pokud je to vaše první kočka, měli byste začít se dvěma. Umístěte je na místa, kam se snadno dostanete a zároveň jim nabízí soukromí. Pokud nemáte krytý záchodek, Vaše kočka nemusí cítit dostatečné soukromí, aby jej mohla používat.
  • Stelivo pro kočky: Je spoustu různých možností, od levných obyčejných steliv až po špičkové, povětšinou kočky nejsou vybíravé v tom, jaký typ steliva používáte, ale některé kočky jsou rozmazlené a nebudou používat stelivo, které jim nevyhovuje. Nejlepším řešením je začít se standardním neparfemovaným hrudkujícím stelivem a pokud chcete použít něco jiného, ​​můžete experimentovat, jakmile bude vaše kočička plně vycvičená.
  • Pamlsky a hračky: Když uvidíte, že váš chlupatý uzlíček radosti používá záchodek, odměňte jej kočičím pamlskem. Můžete také použít hračky a chválu, které Vám pomohou vytvořit pozitivní přístup k používání bedýnky.

 

Následujte tyto kroky, jak naučit kotě na záchodek:

Jakmile si kotě pořídíte a přinesete domů, nechejte ho se porozhlédnout a poté mu ukažte bedýnku tak, že kotě postavíte dovnitř a necháte jej očichat a prozkoumat. Jakmile ukážete koťátku  záchodek, určitě už ho nepřesouvejte, aby nedošlo k záměně.

Odměňte ho, kdykoliv si všimnete, že ho používá. Pochvalte ho a dejte mu pamlsek nebo hračku.

Za nehody netrestejte ani nenadávejte! Pokud tak učiníte, povede to pouze ke stresu a úzkosti, což může problém prohloubit a ztížit trénink. 

Čištění a údržba:

Je důležité se o záchodek správně starat. Nejen, že to pomůže odstranit obávaný "kočičí zápach" z vašeho domova, ale také to udělá z používání záchodku příjemnější zážitek pro Vaše kotě.

Denně vybírejte výkaly, abyste odstranili usazeniny. Znečištěnou podestýlku vyměňte podle potřeby – obvykle, když podestýlka přestane kontrolovat zápach.

Při výměně steliva box vyčistěte a vydezinfikujte. Použijte jemné mýdlo a vodu, nebo prostředek pro čištění kočičích záchodků. Nepoužívejte komerční dezinfekční prostředky ani jiné agresivní chemikálie, které by mohly být pro Vaše kotě škodlivé.

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Jak začlenit mazlíčka do vlastní svatby

Jak začlenit mazlíčka do vlastní svatby

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

20. květen 2020

Už po staletí je svatba velkou událostí v životě dvou zamilovaných, kterou chtějí sdílet se svými nejbližšími, mezi než se stále častěji počítají i domácí mazlíčci. Pokud se i vám za...

Otrava potravinami a léky u psů a koček

Otrava potravinami a léky u psů a koček

Výživa a zdraví

Autor: Kateřina Nová

22. květen 2020

Co může být pro vašeho mazlíčka smrtelně nebezpečné a jakou mu dát první pomoc? To vše se přehledně a srozumitelně dozvíte v dnešním článku.

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků