Venčení s vodítkem na králíka

Autor: Lilian Prášková 8. duben 2021

V dnešní době je už poměrně běžné, že se kromě psů venčí i kočky nebo fretky. Už vás ale napadlo jít vyvenčit králíka? Ne? Tak se pojďte inspirovat naším návodem!

Ačkoli to může na první pohled působit jako vtip, s ušákem můžete opravdu chodit na venčící procházky. Budete k tomu však potřebovat několik základních věcí!

Co je potřeba k venčení králíčka?

  • Přepravka, kde si králíčka umístíte, než dojdete na vybrané místo
  • Postřik proti klíšťatům (věřte, bude se to králíčkovi hodit)
  • Postroj, na který jej první musíte naučit

Není venčení jako venčení

Hned na začátku je třeba napsat, že venčení ušatých kamarádů se od běžného venčení značně liší. Králíčci nejsou zvyklí na takový způsob spolupráce a jen minimum z nich na sobě postroj s vodítkem snese. 

Pokud svého mazlíka i přesto na postroj úspěšně naučíte, smiřte se s tím, že bude králík často nezřízeně hopkat, občas se naprosto zasekne na jednom místě nebo se ze svého spoutání bude chtít za každou cenu dostat. 

Velmi dobře si proto rozmyslete, jestli chcete svého vymazleného chlupáče vystavovat stresu, který obojek s kšíry vyvolává.

Jaký postroj je pro králíka vhodný?

Nejlepší doporučení, které vám můžeme pro výběr vycházkové výbavy pro králíka dát, je navštívit prodejnu se zvířecími potřebami a přímo s prodejcem prodiskutovat nejlepší velikostní variantu. Postroj by neměl být králíčkovi moc velký, ale zároveň ani těsný, což při neosobním výběru odhadnete jen velmi těžko.

POZOR! V žádném případě nekupujte králíčkovi pouze obojek! Velmi lehce byste svého kamaráda mohli při špatné manipulaci uškrtit! Navíc si obojkem ničí krk a dochází v takových místech k pelichání srsti! Vždy proto vybírejte celý postroj/kšíry!

Jak naučit králíka na vodítko?

Jakmile máte se svým ušákem vybudovaný vztah, můžete jej začít cvičit. První jej s postrojem nechte seznámit (očichat) a poté mu ho opatrně nasaďte (klidně na něj mluvte a nezapomeňte na pamlsky). Poté jej nechte na postroji pár minut a sundejte. 

Postupem času prodlužujte interval, kdy má králíček postroj nasazený. Vždy králíka odměňujte za dobrou práci a snažte se mu dobu na postroji spojit s něčím pozitivním!

TIP: I když to může být pro některé majitelé rána, nenuťte své ušaté miláčky chodit na vodítku. Pokud máte doma veselého mazlíka, který jednoduše nikde neposedí, nechte jej raději dovádět doma v ohrádce, která vašemu chlupatému kamarádovi udělá stokrát větší radost.

Autor: Lilian Prášková
Lilian Prášková Patřím mezi zaryté milovníky chlupatých zvířat. 😊 Ať už se se jedná o psy a kočky nebo malé hlodavce, všichni u mě postupem času našli milující domov. Aktuálně mě doma těší Britská kočka Kuki, která je mou společnicí přes 7 let. Bez domácích mazlíčků si svůj život nedovedu představit a jsem neskutečně vděčná za každé chvíle, které s nimi mohu strávit.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Jak zabránit kočce škrábat nábytek

Jak zabránit kočce škrábat nábytek

Výchova a výcvik

Autor: Šárka Stará Jetelová

22. květen 2020

Svou kočku jistě milujete, ale také máte radost ze svého pěkného nábytku, který nestál zrovna málo! Uhlídat kočku, aby si nedělala škrabadlo z vašeho koženého křesla nebo krásné semi...

Jak přimět kočku, aby pila

Jak přimět kočku, aby pila

Výchova a výcvik

Autor: Šárka Stará Jetelová

23. květen 2020

Někdy je třeba kočku přimět, aby přijímala více tekutin.

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků