Jak chovat papoušky Ara ararauna

Autor: Pavlína Trefná 12. prosinec 2020

Nádherné zbarvení, inteligence a přátelskost. To jsou jen tři z mnoha důvodů, proč je papoušek Ara ararauna jedním z nejoblíbenějších papoušků napříč druhem Ara. Chov papoušků Ara je ale náročný, výchova vyžaduje zkušenosti, Ara je extrémně hlasitý a hlučný, a navíc je tento druh díky své dlouhověkosti závazkem doslova na celý život. Pokud si tohoto náročného opeřence přesto chcete pořídit, poradíme vám, jak k chovu přistupovat.

S pozorností to nepřehánějte

Při koupi Ara ararauna vždy zamiřte k ověřenému chovateli, který se věnuje odchovu mláďat v zajetí a vybírejte jedince, který byl narozen v zajetí a nebojí se tedy lidí. Takový papoušek půjde snáz vycvičit a třeba jej naučíte i mluvit. Přestože vás zpočátku bude ke kleci vábit touha neustále okukovat a hladit čerstvě donesené ptáčátko, neměli byste to přehánět. Ara si na pozornost velmi snadno zvykne a bude ji vyžadovat neustále. Máte-li klasické zaměstnání a přes den budete většinu času pryč, měl by si papoušek zvyknout na občasnou samotu.

Klec musí být velká

Papoušek Ara ararauna může mít rozpětí křídel až 90 centimetrů, pokud jste si tedy představovali klec jako pro andulku, jste vedle. Klec by měla mít půdorys optimálně
150 ×150 cm a výšku dva metry. Pokud tedy máte byt 1+kk, na chov papoušků Ara rovnou zapomeňte. Velká klec navíc vyžaduje častější údržbu a čištění, které je třeba provádět alespoň jednou týdně. Zároveň se připravte na to, že takto velký pták potřebuje minimálně jednou denně protáhnout křídla a prolétnout se po bytě. Nejste-li tedy ochotni uklízet trus a obětovat sem tam nějaký kus nábytku, Ara nebude mazlíček pro vás. Vlastníte-li zahradu, papouška Ara můžete chovat ve voliéře, v níž bude mít více prostoru pro život a případné prolétnutí.

Pestrá strava je základ

Aby Ara ararauna prospíval, potřebuje pestrou a vyváženou stravu. Kromě běžné směsi zrní, která může obsahovat slunečnici, pohanku, dýňová semínka, kukuřici a další, nabízejte papouškovi dostatek ovoce a zeleniny, případně oříšky. Nezapomeňte ani na sépiovou kost na broušení zobáku a čerstvé větve ovocných stromů na hraní a okusování. Jsou ale i potraviny, které jsou pro tento druh jedovaté a mohly by po požití způsobit až smrt. Jde například o avokádo, čokoládu nebo například máslo. Tyto potraviny tedy papouškovi nepodávejte a zároveň se ujistěte, že je vynalézavý opeřenec nenajde sám.

A co dál?

Papoušci Ara pochází z deštných pralesů, proto mají rádi teplo a vlhko. V letních měsících a v bytech s obzvláště suchým vzduchem je proto můžete rosit rozprašovačem nebo je sprchovat. Dávejte ale pozor, aby jim včas uschlo peří a nenastydli.

Ara jsou společenští. Pokud je nechováte v páru, budou fixovaní na vaši osobu a bude jim proto smutno, když odjedete. Pokud se chystáte na dovolenou, vašeho papouška by měl krmit někdo, koho pták alespoň trochu zná. Protože se papoušci Ara dožívají až 50 let, může se stát, že vás papoušek přežije. Měli byste mít tedy v záloze někoho, komu mazlíčka odkážete.

Autor: Pavlína Trefná
Pavlína Trefná "Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá a mají hebkou srst!" Slova písničky Suchého a Šlitra vystihují můj vztah ke zvířatům celkem přesně. Jmenuji se Pavlína, a přestože se mnou nyní nesdílí domácnost žádný mazlíček (kromě dcery), ke zvířatům mám velmi blízko. Píšu o nich věcně, se špetkou nadsázky a bez zbytečných kudrlinek. A i když mám někdy den pod psa, z mých textů to nikdy nepoznáte.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Bydlení pro opeřené mazlíčky

Bydlení pro opeřené mazlíčky

Pořízení mazlíčka

Autor: Vítek Zelí

23. květen 2020

Péče o ptáka začíná tím, že mu u vás zajistíte vhodné bydlení. Ptáci ve svém prostředí potřebují najít místo k odpočinku, ke hře i k fyzické aktivitě. Základním typem ubytování pro p...

Co pořídit ptačímu kamarádovi do klece a jak ho zabavit

Co pořídit ptačímu kamarádovi do klece a jak ho zabavit

Pořízení mazlíčka

Autor: Vítek Zelí

24. květen 2020

Každý papoušek má jiné nároky na své bydlení, je důležité zvolit správná krmítka, pítka a zajistit jim v kleci i zábavu, aby nestrádali, pokud se jim nemůžete právě věnovat.

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků